четвер, 20 лютого 2014 р.

Санатоірй "Черче"

Мальовниче Опілля на заході України, порізане горбистими пасмами, вкрите густими буково-грабовими лісами, що чергуються із трав'янистими низинами, не нарікає на нестачу підземних мінеральних вод. Але воно подарувало людям ще один природний скарб —торф'яне болото. До того ж не просте, а з лікувальними властивостями. Сама природа звеліла створити тут повноцінну курортну базу, що й було зроблено майже століття тому в селі Черче, що поблизу міста Рогатина на Івано-Франківщині

Історичні передумови виникнення курорту
Черченське болото здавна допомагало при ломоті в спині, руках, ногах. Люди самотужки лікувалися в найпростіший спосіб: нагрівали у відрах рідку болотяну масу, заливали в бочку й занурювали туди хворого. Такий сеанс грязетерапії тривав, доки не припинявся біль. Кмітливіші мешканці почали возити грязь до Рогатина і продавати по три корони за бочку. Про це захопливо розповідає письменник Роман Коритко в книжці нарисів "Історія санаторію "Черче".
Але офіційно властивості черченських джерел були відкриті лише 1905 р. Тоді на Рогатинщині проводили маневри вояки австрійської армії. Лікарі-українці помітили в сільських стодолах Черче просте обладнання для купелей. Вони наповнили пляшки водою, а каструлі — гряззю й відправили до Відня. Лабораторні дослідження підтвердили, що болотяні джерела містять великі домішки сірководню й придатні для лікування, зокрема, ревматизму, подагри, ішіасу, різних жіночих недуг. І навіть на сьогодні тамтешні грязьові запаси практично невичерпні.
Українські добротворці вирішили використати природні переваги цієї місцевості і заснувати тут курорт. У 1926 р. письменник, видавець, колишній підхорунжий Січового Стрілецтва Микола Угрин-Безгрішний, черченський війт Василь Гладун та директор місцевої школи Петро Бігус створили ініціативний комітет, зібрали майже дві тисячі доларів і розпочали будівництво першої купелевої лазні. А вже наступного літа в Черче розпочався перший лікувальний сезон, в який тут побувало 300 хворих. До набуття офіційного статусу курортові залишалося зовсім недовго. Адже Українське лікарське товариство у Львові, очолюване професором Мар'яном Панчишиним, ініціювало нову, потужнішу купелеву спілку. У січні 1929 р. представники багатьох українських кооперативних закладів та приватні вкладники — лікарі, інженери, священики, правники — заснували товариство "Мінеральний живець "Черче". За його кошти було зведено найнеобхідніші будівлі та розширено водогрязелікарню. Її директором на ціле десятиліття став відомий композитор, поет і художник Левко Лепкий — рідний брат письменника Богдана Лепкого. А в 1930-х довкола помічного місця, як гриби після дощу, виростали приватні пансіонати.
Під час Другої світової війни санаторій діяв із великими перервами. Інколи в його будівлях на нічліг оселялися німецькі вояки, що вирушали на фронт, лікувалися високі чини вермахту. Діяльність санаторію було поновлено лише 1947 р. У 1960–1970-х лікувальна база цього непересічного закладу розширилася. Він приймав до 2500 хворих за рік. Та радянська влада нищила все, що було пов'язане з релігією та "буржуазним" минулим. Спочатку знесли капличку — одну з найкращих у стилі модерн у Галичині. Далі заходилися руйнувати приватні пансіонати, павільйони, альтанки, а в 1983 р. черга дійшла до вілли "Богданівка", збудованої 1933 р. на кошти мешканців Бережанщини та Рогатинщини до 60-річчя Богдана Лепкого. Цей будинок був осередком спілкування відомих діячів культури, релігії та науки.
На світанку незалежності України санаторій гостро відчув економічну кризу. Було зупинено будівництво важливих об'єктів та комунікацій... Давалася взнаки відсутність законодавчої бази, яка б чітко визначила статус курортів та санаторіїв і регламентувала їхню діяльність. Дійшло до того, що тодішня Черченська сільська рада, будучи небайдужою до привабливої земельної ділянки санаторію площею 14 га, ухвалила рішення передати його у власність територіальної громади села. Позицію сільських депутатів підтримали районна та обласна ради. Але господарські суди першої та апеляційної інстанцій підтвердили, що майно санаторію "Черче" є власністю профспілок, а не держави. Та не буває лиха без добра. Дії місцевої влади спонукали керівництво ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" вжити заходів для поліпшення лікувальної та господарської діяльності санаторію.
В 2004 році санаторій отримав нове дихання. Було збудовано і введено в експлуатацію нову котельну, повністю замінено очисні споруди та опалювальну систему першого корпусу, зроблено капітальний ремонт його першого поверху, бальнеогрязьової лікарні. По суті, збудовано новий лікувально-діагностичний корпус, виконано інші важливі роботи. Тяжкі часи в житті закладу залишилися позаду.
До "Черче" тепер щороку приїздить понад 2 тис. хворих з різних областей України та з-за кордону.

ПРОФІЛЬ САНАТОРІЮ:

 - відділення реабілітації хворих із цереброваскулярною патологією;

Показання:

наслідки субарахноїдального крововиливу. Наслідки внутрішньо-черепного крововиливу. Наслідки іншого нетравматичного внутрішньо-черепного крововиливу. Наслідки інфаркту мозку. Наслідки мозкового інсульту. Наслідки запальних захворювань НС. Церебральний атеросклероз. Гіпертензивна енцефалопатія.


Протипоказання:

загальні протипоказання, що виключають направлення хворих у санаторій та: субарахноїдальний крововилив. Внутрішньо-мозковий крововилив. Інфаркт головного мозку. Інсульт неуточнений, як крововилив чи інфаркт. Дисфазія та афазія. Порушення функції тазових органів (нетримання бульбарні та псевдобульбарні паралічі, гіперкінетичні вестибулярно-мозочкові). Рецидивуючі тромбоемболічні ускладнення. Важкі соматичні захворювання (серцево-судинна недостатність вище ІІ-А ст., стабільна стенокардія вище ІІ ФК).


Лікувальні процедури, що входять у вартість путівки:

кліматолікування, сірководневі ванни, грязеві аплікації, фізіотерапевтичні процедури, лікувальний масаж (до 2 од.), лікувальна фізкультура, підводний душ-масаж, нетрадиційні методи лікування, лікування у стоматолога.


Діагностичні обстеження, що входять у вартість путівки:

клінічні та біохімічні аналізи, ЕКГ-обстеження, рентгенологічне обстеження, консультації спеціалістів (кардіолога, травматолога, невропатолога, гінеколога, лікаря з мануальної терапії).


Перелік методів лікування та діагностики, що не входять у вартість путівки:

лікувальний масаж (загальний), інгаляції, фізіотерапія супутніх захворювань, рентгенологічне обстеження супутніх захворювань, консультації вузьких спеціалістів (окуліста, ЛОР-спеціаліста, уролога).
 - хвороби кістково-м'язової та нервової системи;

Показання:

артропатії (запальні поліартропатії, в т.ч. ревматоїдні артрити, юнацькі артрити, псоріатичні артропатії, подагра, артрози). Системні ураження сполучної тканини (вузликовий періартеріїт, системний червоний вовчак). Дорсопатії (кіфоз та лордоз, сколіоз, остеохондроз хребта, спондильоз). Захворювання м'яких тканин, синовіальних оболонок та сухожилок. Остеопатії та хондропатії (остеопороз, остеомієліт, юнацькі остеохондропатії). Наслідки запальних захворювань центральної та периферичної нервової системи. Віддалені наслідки черепно-мозкової травми.


Протипоказання:

загальні протипоказання, що виключають направлення хворих у санаторій та: всі захворювання в запальній стадії, хронічні захворювання в стадії загострення. Захворювання серцево-судинної системи (серцево-судинна недостатність вище ІІ-А ст., стабільна стенокардія вище ІІФК). Пухлини різного характеру і локалізації. Незакрита раньова поверхня, в т.ч. остеомієліт в стадії загострення. Наслідки септичного тромбофлебіту.


Лікувальні процедури, що входять у вартість путівки:

кліматолікування, сірководневі ванни, грязеві аплікації, фізіотерапевтичні процедури, лікувальний масаж, лікувальна фізкультура, підводне скелетне витяжіння в комплексі з підводним душем-масажем, нетрадиційні методи лікування, лікування у стоматолога.


Діагностичні обстеження, що входять у вартість путівки:

діагностичні обстеження, що входять у вартість путівки: клінічні та біохімічні аналізи, ЕКГ-обстеження, рентгенологічне обстеження, консультації спеціалістів (кардіолога, травматолога, невропатолога, гінеколога, лікаря з мануальної терапії).


Перелік методів лікування та діагностики, що не входять у вартість путівки:

лікувальний масаж (більше 1 од.), підводний душ-масаж без підводного скелетного витяжіння, інгаляції, фізіотерапія супутніх захворювань, консультації вузьких спеціалістів (окуліста, ЛОР-спеціаліста, уролога), клініко-біохімічні обстеження супутніх захворювань, рентгенологічне обстеження супутніх захворювань.

ПОКАЗАННЯ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ДІТЕЙ:
  • захворювання опорно рухової системи

ВИДИ БАЛЬНЕОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕДУР:
лікувальні душі, підводний душ-масаж, лікувальні ванни.

ПЕРЕЛІК ЛІКУВАЛЬНИХ ПРОЦЕДУР:
лікувальний масаж, іглорефлексотерапія, фітотерапія, масаж, мануальна терапія, грязелікування, теплолікування, лікувальна гімнастика, електрогрязелікування, світлолікування, психотерапія, медикаментозна терапія.

УМОВИ ПРОЖИВАННЯ:
двокімнатні двомісні номери "Люкс", двомісні номери з зручностями на поверсі, однокімнатні, двокімнатні номери з усіма зручностями.

ЦІНИ:
ДП «Санаторій «Черче» - cherche.xls

АДРЕСА:
77015 вул. Братів Лепких, с. Черче, Рогатинського р-ну, Івано-Франківської обл.
Акредитаційний сертифікат: серія МЗ 009839.
Рівень акредитації (категорія): вища.
Ліцензія (на медичну практику): серія АГ 570924 від 17.03.2011 р.

Немає коментарів: